خیر و شر...

جمعه 11 اسفند 1396 07:27 ب.ظنویسنده : محمدرضا صفایی

 

  ...منشاٌ پندار،گفتار و کردار آدمی به توفیق است و خذلان.
با مراقبه دائمی،بستر الهامات غیبی است از افاظات باری تعالی به وساطت ملک موکل به الهام.
و با غفلت، بستر وساوس شیطانی است و فریبکاری نفس اماره به خسران.
بکوشیم توفیقی حاصل شود تا کارگزار ملک وجودمان حضرت رب العالمین باشند،نه شیطان رانده لعین.

چرا که خیر و شری نیست که قدرت و توان افعال آن،شاهد و ناظر و رضا بر فعلیت آن حضرت حق جل و علا نباشند. حضرتشان یا به جمال متجلی اند یا به جلال؛ همت کنیم تا خدایمان را به اسماء و صفات و افعالِ جمال رؤیت کنیم تا به اسماء جلال و در قهر و غضب و انتقام.
به یقین "انا لله و انا الیه راجعون" بر تمامی نفوس تحقق خواهد یافت. لیکن جمعی ایشان را راضی و خشنود در مقام شکر و سپاس و رضا خواهند یافت و گروهی در خشم و غضب و عبوس در تدبیر زجر و انتقام.
برای رسیدن به مقامی که ایشان از ما راضی باشند و ما از ایشان، باید که روزهایمان را به شرط و مشارطه با خود در خصوص ترک معاصی و عمل به معارف و در صورت امکان ترک مکروهات و عمل به مستحبات (که بهترین دستاویز تقربند) معطوف داریم.
و تمام روز به مراقبه ،مراقبِ پندار ،کفتار و کردار خود باشیم تا مبادا گرفتار خذلان شده و زمینه را برای وساوس نفس اماره و شیطان لعین مهیا سازیم، بل چنان باشیم که در همه حال به توفیقات الهی شامل الهامات افاضه شده از مصدر خیر،قادر بر حق، واجب السجودِ عالمیان گردیم.
و شب هنگام به محاسبه نشسته و آنچه را طی روز عامل آن بوده ایم بر ترازوی اعمال نهاده با قرآن و سنت مطابقت دهیم، هر آنچه را موافق ثقلین یافتیم، تقویت و تکرار کرده و از هر آنچه مخالف آن بود به جدّ بپرهیزیم.
و جبران نماییم سیئه و مافات را به توبه، استغفار، ندامت و عدم بازگشت بدان. پس آنگاه در مقام معاقبه بر آمده با ترک حلالی و یا واجب نمودن مستحبی شاق بر خود در روز بعد.
امید است انشا الله با استمرار این حالات و در خواست توفیق آن به دعا، حاصل کنیم آنچه را که آدمی را لایق استماع: یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الا ربک راضیة مرضیه فدخلی فی عبادی ودخلی جنتی پروردگار میسازد.
و از خیل روسیاهان محضرشان دور گردانیده و رهنما و راهبر می شود در سفری از خلق به خالق و سیر در اسماء و صفات و افعال آن و بازگشت از آن خلوتِ ربوبی با عنایات خاصّه حضرتشان به سوی خلق، جهت ارشاد و هدایت و زندگی در جمع آنها، همواره با یاد و ذکر حضرت حق جل و علا.
با شروع سفر و عبور از عوالم جماد و نبات و انسان به ملکوت آدمیت رسیده و حقایق عالم را به کشف و شهود بالعیان درک کرده و می یابیم به تحقیق و تفکر و دعا که حقیقت انسان به تاییدات خداوند تبارک و تعالی است.
و عملی مقبولِ حضرتشان واقع است که با ایمان و خالص برای ایشان باشد. و می بینیم که خدای هر کس از رگ گردن به او نزدیکتر است.
پس هر خیری به هر کس میرسانیم جهت رضای خدای اوست.
و عفو و گذشت از خطا و لغزشهای دیگران نیز به خاطر همان خداست.
و در جمع خلایق به احترام خدایشان هر چند خود بدان اعتقادی نداشته باشند حاضر شده و نافع واقع میشویم و آنانرا بر خود مقدم میداریم. هر آنچه را که بر خود نمی پسندیم بر آنان نیز روا نمیداریم. و همواره سعادت و هدایت آنانرا از خدایمان مسئلت می کنیم.
و با شناختی که از خداوند به امداد اسماء الحسنیِ ایشان داریم در صفات و افعالشان غوطه ور شده به فناء فی الله میرسیم تا آنجا که خود را ندیده او را ببینیم.
از خود و خواهشهای نفسانی و لذّات زود گذر دنیوی جهت نیل به بهتر از آن، که همان رضای خداوندی است می گریزیم و ذوب در یغفرالذنوب میشویم .
اگر سعادتی حاصل شد و مُردیم قبل از آنکه بمیرانندمان به بقاء بالله میرسیم که این است زندگی جاوید.
مبارکشان باد حیات جاوید. آنانکه جز دوست نمی بینند و جز دوست نمی خواهند.
آنانکه حکمروای ملکِ وجودشان حضرت اوست، واسطه خیر دنیا و آخرتند و بواسطه هم آنان افاضه فیوضات حضرت حق جل وعلا محقق است.
و دفع شر اشرار بواسطه حضور همانان ممکن است و نواقص مخلوقات مرتفع.
والسلام، و صل الله علی محمد و آل محمد.

                           جز دوست ندیدیم به بیراهه و راه
                                                               بر مهر سپید بود و از قهر سیاه
                          تا مظهر اسم اعظمم راهی نیست
                                                            لا حـــــول ولا قــــــوة الا بالله
                                                                                                                                                                           (صفایی)
 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.